JUNAKI S POSEBNIMI POTREBAMI

IMG_5018Na četrtek pred novoletnimi počitnicami so učenci 5. razreda prišli v čisto posebno učilnico. V učilnico junakov – ljudi s posebnimi potrebami. Najprej smo si ogledali posnetke, na katerih smo spoznali čisto prave junake: Blaža z Downovim sindromom, ki je odličen glasbenik in športnik, Nejca in Klavdijo, ki sta slepa, ampak knjige bereta kot za šalo ter Domna, dečka z Downovim sindromom, ki se lahko pohvali, da je nastopil že kot čisto pravi igralec v slovenskem filmu.

Po ogledu so se učenci udeležili delavnic.

Delavnica: Slepota – učenci so z zavezanimi očmi počeli vsakodnevne stvari: hodili po razredu, sestavljali kocke, z rokami prepoznavali predmete,…

Delavnica: Gibalna oviranost – učenci pri dejavnostih niso smeli uporabljati rok: slikali so z nogami, usti, oblikovali so novo igro »kamen, škarje, papir« – brez uporabe rok,…

Delavnica: Gluhost – eden od učencev je imel slušalke v katerih se je glasno predvajala glasba, drugi so mu poskušali razločno povedati neko besedo, v znakovnem jeziku smo se naučili kako se reče »rad te imam«, učenci so morali narisati skupno risbo, brez da so se med seboj pogovarjali…

Delavnica: Učne težave – učenci so pisali z nedominantno roko, poskušali prebrati besedilo kot ga vidijo ljudje z disleksijo (https://pritrznik.si/disleksija/disleksija.html), risali po težje razumljivih navodilih,…

Delavnica: ADHD – učenci so morali pisati zgodbo v nadaljevanju, pri tem pa so jih sošolci motili, v eni minuti so morali: preobleči barbiko, sestaviti sestavljanko, rešiti besedilno nalogo,…

Po končanih delavnicah smo si ogledali slovenski film Šepet metulja, ki je dodal piko na i našemu dnevu. Učenci so nato po skupinah pisali zgodbe o junakih, katerih posebnost je bila njihova super moč.

Polni novih spoznanj in uvidov smo enoglasno zaključili dan z mislijo, da nas drugačnost resnično bogati in da se eden od drugega lahko veliko naučimo.
In še: drži, super junaki res obstajajo!

Katja Naraločnik

(Skupno 119 obiskov, današnjih obiskov 1)
Ta vnos je bil objavljen v DOGODKI, NOVICE. Zaznamek za trajno povezavo.