Dediščina okoli nas

Kaj je lepšega za učence kot zapustiti šolske klopi in se napotiti raziskovat preteklost?

V sklopu projekta Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine so se učencidediscina1 naše šole podali v preteklost naših prednikov in spoznavali ter raziskovali stare predmete, arhitekturne drobce domačega kraja ter življenje in delo skladatelja Blaža Arniča. Učitelji mentorji so jih hkrati spodbujali k zanimanju in vrednosti za ohranjanje in varovanje domače dediščine. Učenci so ustvarjali tudi v delavnicah in nastala je bogata razstava izdelkov, ki je odgrinjala žlahtnost dediščine domačega kraja.

Teden kulturne dediščine smo zaokrožili s prireditvijo, ki se je odvijala 7. oktobra 2016 pred Juvanovo hišo. Poleg razstave so si obiskovalci, med katerimi sta bila tudi Blaženka in Lovrenc Arnič, ogledali kratek skeč o dogodkih iz Arničevega življenja, prisluhnili šolskemu sekstetu, ki je zapel pdediscina2esem Skriti cvet Mlačnikovega Tona, glasovi MPZ OŠ Blaža Arniča Luče pa so odzvanjali Arničev Prvi april. S petjem in plesom so se predstavile najmlajše peričice iz vrtca, pa tudi tiste »ta velike«, ki že vedo, kako se tej stvari streže. Po prireditvi so si obiskovalci in učenci z učitelji v »štibelcu« ogledali kratek film o Blažu Arniču, ki so ga devetošolci z gospodom Rajkom Rudnikom posneli na Arničevi domačiji.

Pomembno je, da vsak po svojih zmožnostih ohranja in plemeniti kulturno dediščino.

Karmen Oset

Ta vnos je bil objavljen v DOGODKI. Zaznamek za trajno povezavo.