HIŠNI RED

POVZETEK IZ PRAVIL HIŠNEGA REDA

1. Na naši šoli obsega šolski prostor vse prostore v zgradbi, šolsko dvorišče, športno igrišče in travnato površino z igrali.
2. Redni šolski pouk začenjamo ob 8.00 uri in končamo po urniku za posamezne oddelke. Priporočamo prihod v šolo le 10 minut pred začetkom pouka oz. ob prihodu šolskega avtobusa in kombija.
3. Ne zamujamo k pouku in ostalim aktivnostim. Če so učenci v šoli prezgodaj, počakajo na pouk v učilnici. Za učence 1. razreda je organizirano jutranje varstvo v učilnici 1. razreda.
4. Učenci oblačila in obutev shranjujejo v garderobah, določenih za vsak razred. V garderobi ne puščajo denarja in vrednejših stvari.
5. Učenci v šolskih prostorih nosijo copate, ki so varni za gibanje.
6. Učenci so zunaj šolske stavbe obuti v obutev, ki je primerna za zunaj, pri pouku športne vzgoje pa ne uporabljajo obutve, v kateri so prišli v šolo, ampak posebne športne copate. Športno opremo odnesejo domov, da jo lahko primerno očistijo.
7. Malica za učence razredne stopnje poteka od 8.45 do 9.00 v jedilnici, za učence predmetne stopnje pa od 9.35 do 9.50 prav tako v jedilnici. Za malico in kosilo si vzamemo čas in kulturno pojemo pripravljeno hrano.
8. Učenci v času šolskega pouka, med urami varstva in med odmori zapuščajo šolski prostor le ob vednosti učitelja.
9. Dežurni učenec skrbi za izvajanje nalog, določenih s pravili o dežuranju. Ostali učenci dežurnega učenca ne ovirajo pri delu.
10. Učenci se zadržujejo na straniščih le, ko je to potrebno, pri tem pa pazijo na red in čistočo. S papirjem, vodo, elektriko ravnamo čim bolj varčno.
11. Učenec, ki namerno poškoduje ali uniči izdelke oz. osebne predmete sošolcev in ki naredi škodo na šolskem inventarju ali na površinah v okolici šole, nastalo škodo popravi ali poravna.
12. Po končanem pouku učenci odidejo domov. Na interesno dejavnost lahko učenci razredne stopnje počakajo v oddelku podaljšanega bivanja.
13. Učenci s statusom športnika so deležni pravic, ki se določijo individualno na podlagi pogodbe med učencem in šolo.
14. Med šolskimi aktivnostmi odstranimo (ali izključimo) vse predmete, ki nas pri delu lahko motijo ali ogrožajo našo varnost (mobilni telefoni, MP3 predvajalniki, pametne ure, hrana, pijača, žvečilni gumi). Če na to pozabimo, za to poskrbi učitelj in predmet pospravi do konca aktivnosti. Mobilni telefon, MP3 predvajalnik, pametno uro ali druge podobne naprave učitelj shrani v trezor v pisarni računovodkinje. Te naprave pridejo v šolo iskat starši.
15. Kajenje, uživanje alkohola in drog ter drugih psihoaktivnih sredstev oziroma prihod ter prisotnost pod vplivom alkohola in drog ter drugih psihoaktivnih sredstev v času pouka, dnevih dejavnosti in drugih organiziranih oblikah vzgojno – izobraževalne dejavnosti, ki so opredeljene v letnem delovnem načrtu šole, je prepovedano. Če delavec šole opazi, da učenec kadi, v šolo prinaša, poseduje ali uživa alkohol, drogo ter druga psihoaktivna sredstva oziroma je pod vplivom alkohola, droge ter drugih psihoaktivnih sredstev, o tem obvesti razrednika ali svetovalno službo, ki ustrezno ukrepa.
16. Reditelj ima naslednje naloge:
17. na začetku ure javi učitelju manjkajoče učence in ga obvesti tudi o drugih dogodkih v razredu;
18. učitelju pomaga pri pouku, zlasti pri pripravi učil;
19. po končanem pouku zadnji zapusti razred, pred tem pa zbriše tablo, prezrači prostor, pospravi učila in ugasne luči.
20. Šola ne zagotavlja varovanja prevoznih sredstev – koles ter denarja in dražjih predmetov, ki jih učenci puščajo v garderobi.
21. V primeru potrebe hitrega umika iz šolske stavbe se prisotni ravnajo po navodilih, ki jih izda ravnatelj na podlagi evakuacijskega načrta.
22. Učenci, ki imajo status športnika in kulturnika so deležni pravic, ki se določijo individualno na podlagi odločbe med učencem in šolo.
23. Neupoštevanje hišnega reda se obravnava v skladu s Pravilnikom o pravicah in dolžnostih učencev v osnovni šoli.

september 2024

Andreja Urh